ŞABAN GÜLOĞLU

Anasayfa / Basından / Şiirler / Gül Yüzünüz Solmasın

                                                    --Web sitemize hoş geldiniz…--

NASIL İYİ ANA BABA OLUNUR

Hepimizin en değerli varlıkları olan çocuklarımızı, çoğu zaman anlamadığımızdan, onlarla sağlıklı iletişim kuramadığımızdan yakınır ve nasıl davranacağımız noktasında bir çıkış yolu arar dururuz!.. Siz de bunlardan biriyseniz bu tavsiyeleri okumanızı, okumakla kalmayım uygulamanızı kesinlikle öneriyoruz…

Anne ve Babalara çocuklarına nasıl yaklaşımda bulunmaları hakkında tavsiyeler;

Eğer bir meslek olarak kabul edilebilirse, ana-babalık yaşamdaki en zor bir mesleğe ilişkin olarak bireyler ne bir eğitim olabilmek ne de bu konuda yetenekli olup olmadıklarına bakılmaktadır. İnsanlar bu mesleği ancak yaparak öğrenmektedirler. Bu sırada karşılaştıkları sorunları ve zorlukları aşabilmeleri için kendilerine yararlı olabilecek bazı ipuçlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Aşağıda bunlardan bir bölümü yer almaktadır.

v Çocuğunuzu tanıyın. Çocuğunuzun kişilik özelliklerini, yeteneklerini, huylarını öğrenmeye çalışın. Bu bireysel farkları bilmeniz onunla sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

v Onu bir birey olarak kabul edin. O da diğerleri gibi ailenizin ve toplumun bir parçasıdır. Varlığın diğerleri tarafından kabul edilmesini ister.

v Koruyucu anne-baba olmayın. Onun yapması gereken işleri siz üstlenmeyin. Ancak, çocuğunuza kendini korumasını öğretin.

v Çocuğunuzdan sürekli daha iyisini yapmayı istemeyin. Böyle davranırsanız, çocuğunuzun kendisini başarısız gibi algılamasına neden olursunuz. Bir süre sonra çocuk başarı için hiçbir çaba göstermemeye başlar.

v Çocuğunuzu zaman ayırarak dinleyin. Dinlerken başka işle meşgul olmayın. Anlattıklarını önemseyin. Dinlemezseniz, bir süre sonra size hiçbir şey anlatmayacaktır.

v Onu yüreklendirin. Yaptığı güzel şeyleri görmeye çalışın.

v Çocuğunuza güvenin. Bunu hissetmesini sağlayın. Bu çocukta kendine güven duygusunu geliştirir.

v Çocuğunuza küsmeyin. Aradaki iletişimin bozulmasına neden olursunuz.

v Çocuğunuza davranışlarınızla örnek olun. Kitap okumasını istiyorsanız siz de kitap okuyun. Düzenli olmasını istiyorsanız siz de düzenli olun.

v Aile içerisinde uyması gerekli kuralları birlikte saptayın. Uygulanması zor kurallar koymayın. Kurallara siz de uyun.

v Ona taşıyabileceği sorumluluklar verin. Bu hem sorumluluk duygusunu geliştirir, hem de kendine güveni arttırır.

v Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin. Yerine getiremeyeceğiniz sözler vermek, çocuğunuzun size olan güvenini sarsar.

v Çocuğunuza vereceğiniz ödül ve cezaları, çocuğun davranışlarından hemen sonra uygulayın. Çocuk hangi davranışı için ödül ve ceza aldığını bilsin.

v Çocuğunuzun bitip tükenmek bilmeyen isteklerini karşılamak için uğraşmayın. Ancak makul olan isteklerini imkânlarınız ölçüsünde karşılayın. Çocuk yaşamda bazı isteklerinin karşılanamayacağını bilsin.

v Aşırı hoşgörülü olmayın. Çocuğunuzu aşırı şımartmayın. Aşırı şımartma ve hoşgörü bir süre sonra çocuğun ana-babasını yönetmeye başlamasıyla sonuçlanır. Bu çocuklar bencil olurlar ve başkalarının haklarına saygı göstermezler.

v Çocuğunuzu başka çocuklar ve kardeşleriyle kıyaslamayın. Kıyaslama yaparsanız çocukta kıskançlık duygusunun gelişmesine neden olursunuz.

v Ona olumlu mesajlar verin. Örneğin “Yapma” yerine, “şöyle davranırsan daha iyi olur” deyin. Olumlu davranışları ödüllendirin.

v Çocuğunuzun üzerinde otorite kurmayın, baskı uygulamayın. Bu yolla sadece sizden korkmasını sağlarsınız. Sizden korktuğu için de yalan söylemeye başlar.

v Çocuğunuzla fiziksel teması ihmal etmeyin. Onu okşayın, ona dokunun, sarılın. Bu davranış onu ve sizi mutlu edecektir, çocuğunuzla yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

v Çocuğunuzdan ne istediğinizi açık seçik belirtin. Bu, çocuğun neyi yapıp, yapmaması gerektiğini kolayca anlamasını sağlayacaktır.

v Anne – baba olarak tutarlı davranın. Birinizin cezalandırdığı bir davranışı diğeri görmezden gelmesin. Bu durumda çocuk neyin istenen, neyin istenmeyen davranış olduğunu anlamakta zorlanır. Bu durumu kendi lehine kullanır.

v Çocuğunuzun küçük kusurlarını görmezden gelin. Çünkü en küçük kusurları için bile onu uyarmak, bir süre sonra onun vurdumduymaz olmasına yol açar.

v Çocuğunuzun yanında tartışmayın, kavga etmeyin.

v Hayal kurmak ve bir hayal dünyasında yaşamak küçük çocukların kişilik ve zekâ gelişimini olumlu etkiler. Fakat çocuğunuzun sürekli hayal dünyasında yaşamasına izin vermeyin. Zaman zaman gerçeklerle karşılaşmasına ve giderek gerçekleri öğrenmesini sağlayın.

v Çocuğunuz da sizin gibi düşünür, dünyayı ve sizleri sizin onu ve başkalarını algıladığı biçimde algılar. Onu sizden farklı kılan yaşamla ilgili yeteri kadar deneyiminin olmamasıdır.

Çocuklarımızı, kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı birer birey olabilmeleri, onlara iyi birer Anne-baba olabilme umuduyla…

 

GÜL YÜZÜNÜZ SOLMASIN

Hayatin bizim için ne anlam ifade ettigi hayatin karsimiza neler çikardigini ile degil, bizim hayatin karsisina çiktigimiz tavir ile belirlenir. Basimiza gelenlerden çok bizim onlara verdigimiz tepkiler ile gelisir.                                                               LEWIS DUNNIGTON

                                                                              16.09.2010

Saban Güloglu iletisimde marka olusturuyor. Dünyanin öbür uçundaki binlerce on binlerce hatta milyonlarca insana ulasarak dakikalar içerisinde uluslararasi her yerde okunuyorum. Iletisime özel bir önem veriyorum. Saban Güloglu olarak ayricalikli bir konumdayim. Birebir yüzyüze iletisim, sosyal medyadan yazili basina birçok mecrada boy gösterirken, hedef kitlesine en dogru kanallarla ulasiyoruz. Insanlar bizi seviyorlar, çok sayida insana çok sayida gence, ismimizi duyurmayi basardik. Heryerde büyük bir ilgiyle karsilandik. Farkli mecra kullanimi ile farkli hedef kitlelere ulasmayi basariyorum. Insanlar bizi taniyorlar, biliyorlar,  seviyorlar. Bende insanlari çok seviyorum. Gaziantep'i çok seviyorum. Bütün ülkemizde insanlari çok seviyorum. Insallah basarili çalismalara imza atacagima inaniyorum. Insallah Saban Güloglu adina duyurmaya ve iletisim çalismamizla tüm sosyal medyada itibarimizi güçlendirmeye devam edecegiz. Hepinize iyi çalismalar diler tesekkür ederim. Sevgi ve saygilarimla Saban Güloglu.      www.sabanguloglu.com

Saban Güloglu iletisim çalismalari yaparak marka degerini yükseltiyor, hedef kitlesine kolayca erisiyor, marka algisini sürekli güncel ve zirvede tutuyor. Fabrikamiz yok ama markamiz var diyor. Saban Güloglu basariyla yürüttügü marka iletisimi çalismalarinda hizla yoluna devam ediyor; bu sayede basarili bir içerik iletisimi yürütüyor. Sosyal medyada, yüzyüze görüsmelerde çok iyi çalismalar yapiyor. Iletisim çalismalarinda yüzyüze www.sabanguloglu.com . Web sitesinde çok okunmasi buna en iyi örnek. Gazete, dergi, tv, açik hava yine söylüyorum web sitesi her bir fonksiyonun farkli dinamikleri vardir. Farkli insanlar söz konusu oldugunda renkli ilginç bir manzara meydana çikiyor. Saban Güloglu algisi olusturarak markanin bütüncül bilinirliginin yerlesmesinde saglaniyor. Saban Güloglu iletisim çalismalarinin birer unsuru olarak yillardir var olmayi sürdürüyor. Sevgili çocuklar, degerli gençler,yarinlar için bugünden çalisiniz. Çünkü gelecek sizlersiniz. Iletisimde sinif olamadigini bilen Saban Güloglu insanlarla yüz yüze görüsüyor ve ilginç çalismalariyla genis halk kitlesinin dikkatini çekmeyi basariyor. Insanlari çok seven Saban Güloglu bu çalisma sayesinde basarisini artiriyor. Saban Güloglu sürdürülebilir. Iletisiminde öncelikli hedefi prestijli çalismalarla akla gelen ilk insan olmak! Yüzyüze iletisimin önemine inanan Saban Güloglu insanlarla çok yakindan görüsüp tanisiyor, taninirligi bilinirligi çok üst seviyede bir insan, insanlarla iliskilerini güçlendiriyor ve iletisim becerilerinide sürekli gelistiriyor. Saban Güloglu uluslararasi düzeyde taninan 1500 son derece prestijli insanlar arasinda bulunuyor. Farkli okul kitlelerine hitap edebilmek için son derece sade bir dil kullaniyor. Içerigin rahat okunulabilmesine özen gösteriliyor. Her firsatta belirtiyorum. Insanlarla bir bütünlük saglaniyor.

Gaziantep‘te yasayan herkesi kucaklamak onlarin gönüllerine girmek onlarla olan iliskilerimin daha iyi olmasini istiyorum. Ben insanlari seviyorum, insan ile ilgili herseyi seviyorum. Onun için benim bilinirligim yaygindir. Taninirligim on numaradir. ALLAH'ima çok sükürler olsun. Saban Güloglu farkindalik olusturma mesajlarini toplumla paylasan sosyal sorumluluk çalismasiyla imajini pekistiriyor ve ak